Wiosenne krople

Gdy powracające słońce nieśmiało spogląda spoza chmur, w domu nadchodzi czas wiosennego sprzątania, dobra okazja do remontu i zmiany powietrza, dosłownie!

Oto kolejny pomysł z cyklu zrób to sam, który przyniesie do domu powiew wiosny. Wywabi nieprzyjemne zapachy i rozprowadzi aromat olejków eterycznych, korzystnie działających na ciało i umysł.

Wykorzystując naturalne i łatwo dostępne produkty, w prosty sposób stworzysz domowe perfumy, dostosowując rodzaj esencji do charakteru różnych pomieszczeń w domu.

W sypialni świetnie sprawdzają się składniki, wpływające na sen: rumianek, limonka i lawenda. Lawenda i cytryna doskonale nadają się również do łazienki ze względu na świeży i czysty zapach.
W salonie silne nuty drzewa sandałowego i sosny z różą i magnolią pomogą odpocząć i odetchnąć po męczącym dniu.
W kuchni wskazane jest wybierać takie zapachy, które nie łączą się z aromatem gotowanych potraw. Jeśli chcecie wyeliminować woń smażonego, unikajcie zapachów z nutą kwiatową.

Istnieją różne sposoby aplikacji perfum, najbardziej popularne jest użycie sprayu lub dyfuzora z zapachowymi pałeczkami.
Zaletą sprayu jest możliwość skierowania zapachu w określone miejsce. Proporcje to: pół litra wody, 10 ml alkoholu i 20 kropli olejku eterycznego, który lubisz. Przelej mieszaninę do dyfuzora z rozpylaczem, dobrze wstrząśnij i to wszystko! Jeśli zamierzasz używać go bezpośrednio na powierzchnie, unikaj alkoholu. Zamiast niego użyj mieszaniny łyżki sody oczyszczonej na pół litra ciepłej wody z 10 kroplami esencji.

Do zapachowych patyczków, użyj mieszanki w proporcjach: ¼ szklanki spirytusu, ¾ szklanki wody i 20 kropli wybranego olejku eterycznego. Możesz także dosypać świeżych ziół lub przypraw, np. goździków. Roztwór przelej do szklanego naczynia z wąskim otworem, by szybko nie wyparował. Do otworu włóż tyle patyczków od szaszłyków, ile się zmieści.
Po miesiącu wymień płyn i patyczki.