Wiosenne porządki

Marzec to odpowiedni moment na wiosenne sprzątanie. Zapyta ktoś: cóż to jest to mityczne wiosenne sprzątanie? Dlaczego jest tak ważne, skoro porządki robić należy tak często, jak tego wymaga stan domu?
Wiosenne sprzątanie ma swoją rolę symboliczną niczym spalenie i utopienie Marzanny - kukły przedstawiającej zimę. Usuwany z domu ślady zimy, czyścimy przestrzeń na przyjście wiosny, przygotowujemy dom na nową energię i czas.
Jest w tym oczywiście istotny wymiar praktyczny - dom w trakcie zimy funkcjonuje inaczej niż wiosną i teraz przestawiamy go na nowe tryby. Pakujemy więc kurtki i buty zimowe do kartonów lub worków próżniowych i chowamy w szafach, na strychach, pawlaczach. Ciemne chodniki są zastępowane przez jaśniejsze. Ciężkie zasłony, dające wrażenie przytulności znikają na rzecz żaluzji, pledy i koce lądują w szafie. Wreszcie można umyć okna po sezonie grzewczym, najlepiej za pomocą własnoręcznie sporządzonego roztworu. Należy oczywiście porządnie odkurzyć podłogę za meblami, umyć listwy przypodłogowe, wyczyścić góry szafek. Tych czynności jest oczywiście więcej, bo następną cechą charakteryzującą sprzątanie wiosenne jest jego gruntowność. Zanim jednak do niego przystąpisz, weź pod uwagę następujące wskazówki:
1.    Wyznacz sobie termin rozpoczęcia pracy
2.    Zbierz wszystkie potrzebne akcesoria z ręcznikiem Regina na czele. Nie musisz używać środków chemicznych. Może rozpoczniesz wiosnę z postanowieniem bycia ekologicznym również na polu domowych porządków? Nie zapomnij o rękawiczkach!
3.    Przygotuj playlistę z energetycznymi hitami
4.    Wiosenne sprzątanie zaczynamy od góry i od wewnątrz, czyli od wyczyszczenia lampy pod sufitem i porządków w szufladach.
5.    Zacznij pracę od jednego pokoju i po jego ukończeniu przenieś się dalej. Widoczny efekt pracy działa motywująco!
6.    Po pracy wywietrz gruntownie mieszkanie.
7.    Przy okazji wiosennych porządków postaraj się dokonać drobnych napraw w domu, jeśli jest taka potrzeba.
Zatem do pracy! Wiosna już puka do drzwi!