Czerwiec

Czerwiec oznacza koniec szkoły i początek wakacji. Podczas gdy uczniowie szaleją z radości, rodzice wariują na myśl o pogodzeniu swojego dnia pracy z wolnym czasem swoich pociech.
A może by tak przygotować program wspólnych działań? Klasyką końca szkoły jest posprzątanie plecaka! Zaangażujmy dzieci we wszystkie etapy porządków. A oto nasz kalendarz poświęcony uporządkowaniu "końca roku szkolnego". Przede wszystkim opróżnijcie plecaki, wyciągnijcie zakopane skarby, takie jak połamane ołówki, kawałki gumy, cukierki rozsypane luzem i okruchy, z których można by zrobić ciasto.
Nasza rada - użyjcie ręcznika papierowego Regina Blitz zmoczonego w occie, aby nawilżyć  zlokalizowane zabrudzenia, potem lekko je przetrzyjcie.
W ramach sprzątania na koniec roku szkolnego, zdecydowanie warto też zajrzeć do pokoju dziecinnego, aby wyczyścić kurz z książek, które zostaną wymienione w nowym roku szkolnym.
Na całym świecie są dni poświęcone czystości, takie jak "Dzień sprzątania pokoju" w USA. Angażowanie maluchów w domowe sprzątanie jest nie tylko możliwe, ale także zabawne: są z rodziną, mogą działać w rytm odpowiedniej muzyki, a dzień kończy się zmęczeniem i satysfakcją. Dlatego warto skorzystać z wolnego czasu dzieciaków, aby je nauczyć porządkowania i czyszczenia zabawek. Po zabawie w ogrodzie, czy na tarasie warto zatem umyć zabawki, a najlepiej to zrobić w formie zabawy.
Tak więc pluszaki przed umyciem muszą być odprawione przez kapitana na misję kosmiczną na pokładzie statku kosmicznego, czyli pralki. Małe plastikowe zabawki można wykąpać w białym wodospadzie - zlewie, choć w tym przypadku może być konieczne nadzorowanie osoby dorosłej, ponieważ może okazać się, że zabawki są czyste, ale trzeba posprzątać łazienkę. Zobaczycie, że wszystko to zrobi Regina Blitz z właściwą sobie cierpliwością!

Alternatywą dla pralki może być zmywarka, innego rodzaju statek kosmiczny, a wręcz maszyna czasu! Ta opcja dotyczy tylko twardych plastikowych zabawek np. plastikowych zwierząt. Oczywiście w obu przypadkach, to od dorosłych zależy rozpoczęcie "podróży kosmicznej". Można też wszystko wrzucić do basenu i urządzić wielką kąpiel.
Listek ręcznika Regina Blitz może zamienić się w magiczny szlafrok lub płaszczyk, aby wysuszyć lalki i zmienić wszystkie mokre zabawki w suche i czyste!
Rozwiązania są różne i twórcze, a 
zaangażowanie dziecka do sprzątania pomaga rozwinąć u nich pozytywne cechy (co pokazują badania).

W japońskiej kulturze potrzeba reorganizacji i utrzymywania w porządku otoczenia stała się stylem życia pełnym pozytywnych efektów: poprawiającym empatię, uczącym szacunku dla innych, doskonalącym zdolności organizacyjne i logiczne i budującym poczucie zadowolenia. "Magia sprzątania", książka napisana przez Japonkę Marie Kondo, stała się bestsellerem (i vademecum reorganizacji), sprzedanym na całym świecie w milionach egzemplarzy.

Czystość i porządek nigdy nie były tak wyzwalające. Nawet jeśli ich wprowadzenie w towarzystwie maluchów wydaje się trudniejsze, jest to wyzwanie dla zdolności organizacyjnych, a przede wszystkim dla naszej fantazji.