Kwiecień

Zna to prawie każdy. Z pewnością jest to prawdziwy fenomen zagadnienia sprzątania, który corocznie nazywa się "wiosennymi porządkami"! A ponieważ już w marcu opowiadaliśmy o pierwszych zadaniach, którym trzeba stawić czoła wraz z nadejściem wiosny, teraz zajmiemy się tymi, którymi można się zająć pod koniec kwietnia - są to m.in. porządki w szafie, pielęgnacja materacy i poduszek, odsunięcie mebli (dużo kurzu czai się pod sofami i fotelami), odkurzenie ścian, gdzie jakiś pająk mógł podczas zimy utkać pajęczynę.

Oto 5 wskazówek, jak najlepiej radzić sobie z takimi porządkami:

1) Przygotujcie płytę CD (lub mp3) z ulubioną muzyką. Z pewnością uprzyjemni ona sprzątanie. Tutaj znajdziesz nasze listy przebojów!

2) Dajcie sobie czas i najpierw przygotujcie harmonogram: co czyścić, w jakiej kolejności, w jakim czasie i w jaki sposób. Najpierw sprawdźcie, czy niczego Wam nie brakuje: produkty czyszczące, o których nie możecie zapomnieć, ocet i soda oczyszczona, wiadro, szczotka, szczotka do WC i odkurzacz, a do luster i szkieł sprawdzi się Regina Blitz!

3) Zacznijcie od tego, co uważacie za najtrudniejsze. Jesteście pełni energii i dobrych intencji, nadszedł czas, aby stawić czoła najcięższej bitwie! Z pewnością wśród najtrudniejszych zadań znajduje się czyszczenie materacy, uważanych za główne nośniki roztoczy w domu. Oto jak można to zrobić:

- przygotować w odkurzacz i sodę oczyszczoną

- ważne, aby przy każdej zmianie prześcieradła obracać go na drugą stronę.

- całkowicie odkurzcie całą powierzchnię materaca (czynność, którą należy wykonać raz w miesiącu)

- przy użyciu sitka kuchennego pokryjcie całą powierzchnię sodą oczyszczoną, pozostawcie ją na około godzinę, a następnie zbierzcie odkurzaczem; użyjcie szczotki do ubrania  i odkurzcie ponownie. Oczywiście podczas wykonywania tej pracy pozostawcie okna szeroko otwarte.

4) Postarajcie się wyeliminować wszystkie przedmioty, T-shirty, sukienki, swetry, obrusy, bibeloty, płyty CD i książki, które już nie są “częścią ciebie”! Możecie je oddać komuś innemu lub przeznaczyć do recyklingu, będzie to wartościowe doświadczenie!

5) Miło jest mieć towarzystwo przy porządkach w szafie, tak by każdy miał przydzielone jakieś zadanie: zdjęcie ubrań z wieszaków, odłożenie ich na łóżko. W tym czasie można spokojnie wyczyścić szafę. Następnie, podczas gdy jedna osoba wybiera to, co należy uprać i uruchamia pierwsze pranie, druga może umieścić ubrania w pudełkach, aby poczekały tam następnej zimy. Uwaga na mole! W każdym pudełku zawierającym swetry, rękawiczki, szaliki i czapki warto umieścić klasyczne saszetki na mole. Pamiętajcie, że sprzątanie w parze jest zawsze najskuteczniejsze!