Listopad

Jesienne liście rozjaśniają dni pięknymi kolorami i energią, którą przekazują. Trochę mniej zabawny i przyjemny jest jednak fakt, że piętrzą się u podnóża drzew, gromadzą się na podjeździe i na trawniku w ogrodzie.
Zorganizujcie sprzątanie podjazdu, odpowiadając na kilka pytań. Na przykład, w jakich przypadkach trzeba uzbroić się w cierpliwość, worki i grabie? Albo do czego mogłyby posłużyć opadłe liście? Albo kiedy możecie odetchnąć z ulgą, bo liście można pozostawić dokładnie tam, gdzie są? Tak, dokładnie!

Kiedy liście gromadzą się przed drzwiami, przed garażem lub na podjeździe, bezpieczniej będzie je usunąć, aby uniknąć poślizgnięcia się. Czego potrzebujecie? Uzbrójcie się w dobre chęci, wysokiej jakości grabie, najlepiej z szerokim końcem, aby zebrać jak najwięcej, i ergonomicznym uchwytem, aby zmniejszyć obciążenie pleców.
Aby zaoszczędzić czas, dobrze jest użyć plastikowego pojemnika do zebrania liści, a następnie przeciągnąć go do głównej sterty. Jeśli macie duży ogród, podzielcie go na mniejsze kwadraty i po kolei zbierajcie z nich liście. Jeśli ładujecie je bezpośrednio do worków, ugniatajcie je stopą, by zmniejszyć ich objętość. Im więcej liści zmieścicie w worku, tym rzadziej trzeba będzie go opróżniać. Bardzo ważne jest, aby poczekać na odpowiedni moment. Nawet jeśli jesteście maniakalnie perfekcyjni, a trawnik przykryty grubą warstwą liści doprowadza was do szału.
Oprócz najbardziej oczywistych rad, aby unikać grabienia podczas wietrznego dnia (prawdopodobnie nie ma potrzeby o tym przypominać) lub czekać, aż wszystkie liście opadną, by nie powtarzać pracy, należy wziąć pod uwagę jeszcze jeden czynnik: wilgotność. Najlepszy moment jest, gdy najmocniej świeci słońce, ponieważ liście są bardziej suche. Mokre nie tylko trudniej zbierać, ale są cięższe i zajmują w workach więcej miejsca. Na koniec zwróćcie uwagę na swoje ubranie: konieczne są wygodne buty, długie spodnie, rękawiczki i ewentualnie maska, jeśli macie skłonność do alergii. Tak unikniecie wdychania kurzu lub alergenów zawartych w rozkładających się liściach.
Teraz doszliśmy do najciekawszej części – kiedy liście można zostawić tam, gdzie są. Zwiędłe liście są panaceum na choroby roślin, przywracają glebie wiele soli mineralnych i naturalnych składników odżywczych, żyją pod nimi liczne owady, którymi ptaki żywią się na wiosnę. Można nimi też nawozić glebę. Wy też możecie używać ich jako całkowicie naturalnego nawozu. Uważajcie jednak na trawnik, który może ucierpieć z powodu warstwy liści. Jeśli zobaczycie trawę pomiędzy nimi, lepiej jest je zostawić.
Na koniec, ostatnią sztuczką ułatwiającą kompostowanie, jest usuwanie martwych liści na trawniku za pomocą kosiarki, która tnie je na kawałki. To wskazówka przydatna dla maniakalnych perfekcjonistów na czas, gdy liście już spadają, ale to jeszcze nie pora, by je zbierać.