Październik

Być może zauważyliście, że na przełomie lata i jesieni w naszych domach pojawia się więcej pająków. Dzieje się tak, ponieważ samce stają się dorosłe i aby ukończyć cykl reprodukcyjny, wchodzą do domów w poszukiwaniu towarzystwa.
Mówi się, że pająki przynoszą szczęście. I to prawda, bo uwalniają nas od irytujących owadów, takich jak muchy i komary. Nie wpadacie jednak w zachwyt, natykając się na pajęczyny w domu, prawda? Na Halloween mogą być uważane za dekoracje. Ale kiedy indziej już nie. Proponujemy więc poradnik, jak pozbyć się ich z domu. A nie jest to łatwe, bo pająki
są naprawdę niestrudzone!
Przede wszystkim sprzątnijcie pajęczyny. Możecie użyć szczotki, suchej szmatki lub odkurzacza. Pamiętajcie, aby sprawdzić szpary pod meblami, kratki wentylacyjne a także rośliny doniczkowe.
Kolejna sprawa to zapobieganie tworzeniu się nowych pajęczyn. Na rynku są dostępne środki odstraszające, ale wiele z nich jest toksycznych dla ludzi i środowiska. Zobaczcie, co można zrobić samemu:
- środek pająkobójczy: można go zrobić z mieszaniny ciepłej wody z olejem neem z miodli indyjskiej. Dobrze sprawdzają się też esencje z cytrusów, mięty pieprzowej i lawendy. Wystarczy kilka rozpylić niewielką ilość w miejscach, gdzie pojawiają się pajęczyny, i gotowe. W szafach i szufladach lub na półkach z książkami można umieścić kartki spryskane środkiem.
- zapobieganie jest lepsze niż leczenie: unikajcie pozostawiania na podłodze stosów gazet i papierowych kartonów na dłuższy czas.